Jak się ubrać w góry wiosną? Niezawodna odzież trekkingowa

Za oknem jeszcze śnieg, ale wiele osób niecierpliwie wyczekuje wyższych temperatur i planuje swój pierwszy w tym roku trekking. Wiosenna pogoda często zaskakuje, więc poza starannym planowaniem trasy, warto zadać sobie pytanie, jaki strój w góry najlepiej sprawdzi się o tej porze roku. Zastanawiasz się, jak się ubrać w góry wiosną, aby uniknąć przykrych niespodzianek? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Jak się ubrać w góry wiosną?

Wiosna w górach bywa kapryśna, więc wybór odpowiednich ubrań na majowy trekking wcale nie jest prosty. Nawet gdy na nizinach temperatura wynosi ponad 20 stopni, w wyższych partiach często zalega jeszcze śnieg, a nawet zdarzają się jego opady. Lekceważenie wiosennej aury miewa tragiczne skutki, więc wybierając się wiosną w góry, postaw na odzież, która zapewni Ci komfort niezależnie od pogody. Okazuje się, że nasze babcie miały rację, gdy mówiły, że najlepiej ubierać się na cebulkę – strój w góry powinien składać się z kilku warstw, które można zakładać i zdejmować w zależności od aktualnych potrzeb.

Bielizna termoaktywna

Zastanawiasz się, jak się ubrać w góry w maju lub innym wiosennym miesiącu? Podobnie jak w przypadku większości aktywności outdoorowych, podczas trekkingu jako pierwsza warstwa ubrań najlepiej sprawdza się bielizna termoaktywna. Zakładamy ją bezpośrednio na ciało, więc często mówi się o niej, że jest „drugą skórą”. Bielizna termoaktywna pełni bardzo ważną funkcję – odprowadza wilgoć na zewnątrz, aby zmniejszyć ryzyko wyziębienia i przegrzania oraz podnieść ogólny komfort podczas marszu. Jeśli planujesz założyć w góry swoją ulubioną bawełnianą bieliznę, zdecydowanie odradzamy! Materiał ten szybko chłonie wilgoć i długo schnie. Mokra koszulka zacznie się kleić do pleców i może stać się przyczyną przeziębienia. Bielizna termoaktywna powstaje z włókien syntetycznych, ale doskonałe właściwości ma również wełna merynosów.

Polar lub bluza stretchowa

Kolejna warstwa odzieży odpowiada za magazynowanie ciepła przy skórze. Po raz kolejny nie polecamy ubrań bawełnianych, które zatrzymają skroplony pot parujący z bielizny. W zależności od temperatury na wyprawę w góry załóż bluzę stretchową lub grubszy polar, a nawet oba te ubrania równocześnie. Jeśli decydujesz się na coś cienkiego, pamiętaj, że wraz z wysokością robi się coraz chłodniej i na wszelki wypadek zapakuj do plecaka również ciepłe ubrania.

Kurtka membranowa lub softshell

Jak się ubrać w góry w maju? Oczywiście nie można zapominać o dobrej kurtce outdoorowej! Najlepszą ochronę przed porywistym wiatrem i opadami deszczu lub śniegu oferuje odzież membranowa, czyli tzw. hardshell. Tego typu kurtki mają specjalną, porowatą powłokę, która zatrzymuje wodę, nie blokując przy tym cyrkulacji powietrza. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie oddychalność, a prognozy pogody są optymistyczne, jako zewnętrzną warstwę odzieży możesz założyć lżejszy softshell. Pamiętaj jednak, że tego typu odzież osłania głównie przed wiatrem i nie sprawdzi się najlepiej podczas ulewy.

Spodnie

Podobnie jak w przypadku kurtki, spodnie do chodzenia po górach możemy podzielić na membranowe i softshellowe. Pierwsze z nich przydadzą się, jeśli planujesz wypad w partie gór, w których nadal panuje zima i spodziewasz się intensywnych opadów lub dużej ilości topniejącego śniegu. Nogi są mniej podatne na zimno niż korpus, więc na trekking w pogodny dzień większość osób wybiera wygodniejsze i bardziej oddychające spodnie softshellowe. W sklepach znajdziesz modele o różnej grubości, więc łatwo wybierzesz coś dopasowanego do swoich potrzeb.

Buty

Kompletując strój w góry, nie możesz zapomnieć o odpowiednim obuwiu outdoorowym. Na majowy trekking najlepiej wybrać buty uniwersalne, które sprawdzą się niezależnie od pogody. Idealna wiosenna para powinna mieć głęboki, solidny bieżnik, antypoślizgową podeszwę oraz nieprzemakalną cholewkę. Na trudniejsze szlaki warto wybrać wyższe, sięgające za kostkę buty górskie, które stabilizują stopę, zmniejszając ryzyko kontuzji. Pamiętaj również, aby do butów dobrać skarpetki wykonane z termoaktywnego materiału, np. wełny merino, które zniwelują problem zmarzniętych i przepoconych stóp.

Akcesoria

Jak się ubrać w góry wiosną? Nie daj się zwieść pięknej pogodzie i pamiętaj o niezbędnych akcesoriach! Do plecaka spakuj ciepłą czapkę, która osłoni głowę przed zimnym wiatrem hulającym na szczytach i graniach. Przydadzą się również rękawiczki, zwłaszcza jeśli na wybranym szlaku znajdują się podejścia z łańcuchami. W góry zabierz również chustę wielofunkcyjną. Jest lekka i nie zajmuje wiele miejsca, a w zależności od potrzeb może służyć jako czapka, szalik czy opaska.

Wiesz już, jak ubrać się w góry wiosną, więc najwyższa pora uzupełnić braki w szafie. Jeśli szukasz funkcjonalnych i modnych ubrań sportowych, koniecznie odwiedź fitanu.com. Z nami wyróżnisz się na szlaku!

Zdjęcia: fitanu.com, unsplash.com

Poprzedni artykułAktywny wypoczynek w Rabce-Zdrój
Następny artykułObóz nad morzem – gratka na wakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj