Zanocuj w Hostelu w Krakowie i zwiedź Nową Hutę z przewodnikiem

Krakowska Nowa Huta ma prawo budzić mieszane uczucia, jednak niewątpliwie jest warta zobaczenia. To miejsce, które miało być wzorcowym miastem w czasach socrealizmu, a stało się swego rodzaju symbolem wszystkiego, od czego jego mieszkańcy chcieli uciec. Do dziś nad Nową Hutą krąży duch minionych czasów.

Czym jest Nowa Huta?

Nowa Huta w założeniu miała być miastem idealnym. Nie byłoby to może bardzo dziwne, gdyby nie to, że jednocześnie miała być całkowitym przeciwieństwem Krakowa, który był solą w oku powojennej władzy. Początkowo Nową Hutę, oddaloną od centrum Krakowa o 7 km, planowano jako całkowicie odrębne miasto, jednak w krótkim czasie stała się dzielnicą Krakowa.

Trzeba przyznać, że architektonicznie Nowa Huta ma prawo fascynować, o ile ktoś lubi zaprojektowane od podstaw całe miasta. Dominuje tu centralizm i symetria. Plac Centralny zaplanowany jako serce Nowej Huty nie do końca spełnił swoje zadanie, niemniej do dziś jest ważnym miejscem na nowohuckiej mapie. Na pewno ma swój klimat, niekoniecznie umocowany w socrealizmie.

Co warto zobaczyć w Nowej Hucie?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że w ogóle warto zaplanować zwiedzanie Nowej Huty. Dzielnica przestała być postrzegana jako ta brzydka i niebezpieczna. Dziś staje się wyjątkową, coraz więcej osób chce tu mieszkać, bo jest cicho i bardzo zielono. Chociaż Nowa Huta w założeniu była kombinatem, dziś jest najzieleńszą dzielnicą Krakowa.

Zwiedzanie Nowej Huty można zacząć od wizyty na Placu Centralnym. W ten sposób najłatwiej uchwycić atmosferę dzielnicy. Jednak trzeba wiedzieć, że odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami w Nowej Hucie są dosyć spore. Warto dobrze zaplanować zwiedzanie, by w krótkim czasie zobaczyć największe atrakcje Nowej Huty.

Jedną z nich bezsprzecznie jest dworek Jana Matejki w Krzesławicach. Na pewno też trzeba zobaczyć słynną Aleję Róż, Kopiec Wandy, Muzeum PRL-u (doprawdy trudno o lepszą lokalizację dla niego!). Można też zajrzeć do dawnej Huty im. Lenina, a nawet zejść do schronu atomowego.

Jak zwiedzać Nową Hutę?

Chociaż zwiedzanie Nowej Huty wydaje się proste, tak naprawdę w tej dzielnicy jest bardzo dużo miejsc, które warto zobaczyć, dlatego lepiej zdać się na przewodnika, który zaplanuje najlepszą trasę po tym wcale niemałym obszarze Krakowa. Mimo iż dzielnica jest stosunkowo młoda, to już została podzielona na starą i nową część. Każda kryje swoje mniejsze i większe tajemnice. W Nowej Hucie jest bardzo dużo miejsc określanych mianem kultowych – tylko przewodnicy potrafią znaleźć je wszystkie. Szczegółów można szukać na: https://krakowzwiedzanie.pl/nowa-huta/

Gdzie przenocować w Krakowie?

Nowa Huta niewątpliwie jest warta zobaczenia, ale zwiedzanie Krakowa nie powinno się ograniczać tylko do niej. Dlatego nocleg warto zaplanować w centrum miasta, skąd wszędzie jest blisko.

Hostel w Krakowie to dobry wybór tak samo ze względu na standard noclegu, jak i relatywnie niskie ceny. W Hostelu Draggo House w Krakowie (https://draggo.house/pl/) można się wyspać tak samo wygodnie jak w innych miejscach, do tego skorzystać z wi-fi, obejrzeć telewizję, cieszyć się klimatyzowanym pokojem i darmowym ręcznikiem. A wszystko to za cenę, która nie zrujnuje budżetu średnio zamożnego turysty.

Poprzedni artykułCo robić nad morzem zimą? Podpowiadamy!
Następny artykułPrzygotowanie do podróży lotniczej – kompleksowy poradnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj