Chorwacja, gdzie jechać?

   Wśród Polaków Chorwacja należy do ulubionych kierunków zagranicznych podróży turystycznych od lat. Przyciągają nas piękne plaże, czysta woda, ciepły klimat i podobny język. Polacy najchętniej odwiedzają chorwackie wybrzeże, ale kraj ten ma do zaoferowania także inne ciekawe miejsca w części kontynentalnej o których nie należy zapominać. Gdzie warto pojechać do Chorwacji?

Parki Narodowe

   Do najczęściej odwiedzanych Parków Narodowych należy obecnie Krka, który założony został w 1985 roku. Znajduje się w środkowej Dalmacji blisko miejscowości Szybernik. Jest to idealne miejsce dla osób uwielbiających piękne widoki zapierające dech w piersi. Park Krka słynie z wodospadów, których jest tam siedem, a najsłynniejszy z nich to Skradinski buk. Warto też zatrzymać się nad niezwykle malowniczym jeziorem Visovac.

   Innym pięknym parkiem narodowym położonym w Górach Dynarskich jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Mieści się przy wschodniej granicy Z Bośnią i Hercegowiną około 140 kilometrów od stolicy kraju – Zagrzebia. Park założony został w 1949 roku. Do największych atrakcji tego miejsca należą jeziora krasowe, które połączone są wodospadami. To właśnie one noszą nazwę Jezior Plitwickich. Park Narodowy wpisany został w 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasta

   Chorwacja to kraj, który słynie z uroczych nadmorskich miast i miasteczek. Za Perłę Adriatyku i najpiękniejsze miasto na wybrzeżu chorwackim uważa się Dubrownik. Najważniejsze zabytki znajdują się na Starym Mieście. Koniecznie trzeba przejść się ulicą Stradun, gdzie znajduje się wiele pomników historii i słynne fontanny. W Dubrowniku istnieje też kolejka linowa na górę Srd.  Z kabiny można podziwiać przepiękny widok.

   Innym miastem, które warto zobaczyć jest stolica kraju – Zagrzeb. Znajduje się blisko granicy ze Słowenią. Miasto posiada ciekawą zróżnicowaną architekturę i wiele atrakcji. Do największych zabytków należą Kościół Św. Marka, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Kamienna Brama z XIII wieku. W mieście znajduje się też kilka ważnych muzeów państwowych. Jednym z najciekawszych jest Muzeum Street Artu. Warto też wybrać się nad jezioro Jarun blisko centrum miasta, które jest ulubionym miejscem do plażowania dla mieszkańców Zagrzebia.

   Kolejnym miastem, które trzeba koniecznie zobaczyć jest Pula, która położona jest na półwyspie Istria. Słynie głównie ze starożytnych zabytków z czasów rzymskich. Pula była kiedyś ważnym miastem Rzymu. Najważniejszym zabytkiem w mieście amfiteatr, który zachował się w lepszym stanie niż słynne Koloseum. W mieście można też zobaczyć inne starożytne miejsca jak: Świątynia Augusta i Romy, Łuk Sergiusza i Forum.

Plaże chorwackie

   Jeśli koniecznie musimy poleniuchować na plaży w ciepłym słońcu to warto wziąć pod uwagę kilka miejsc. Należą do nich:

– Plaża Divna w Dalmacji Południowej. Uważana za najpiękniejszą plażę w kraju.

– Plaża Vela, która znajduje się na wyspie Krk. Przyciąga turystów przepiękną wodą w kolorze turkusowym.

– Plaża Saharun na wyspie Dugi Otok. To idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Jest tam bardzo czysta woda, a wokół plaży znajduje się las sosnowy.

– Plaża Punta Rata w Brela na Riwierze Makarskiej. W 2004 roku miejsce to znalazło się na liście Forbesa „10 najpiękniejszych plaż na świecie”. W części zachodniej plaży mieści się słynny „Kamień Breli”, który jest symbolem miejscowości.

Poprzedni artykułGdzie na ferie zimowe w Polsce?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Poznaniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj