Studia turystyka i rekreacja, czyli przyjemne z pożytecznym

Jeszcze nigdy branża turystyczna nie cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, jak obecnie. Mnogość środków komunikacji, jak również otwarte granice w ramach Europy to wiele możliwości na poznawanie bliższych i dalszych krajów. Studia turystyka i rekreacja ułatwiają wybór zawodu tym, którzy kochają podróże a jednocześnie lubią pracować z ludźmi.

Identyfikacja z zawodem

Powszechny odbiór zawodów, związanych z podróżami mocno odbiega od rzeczywistości. Praca, kojarzona z wyjazdami i zwiedzaniem nie ma wiele wspólnego z przebywaniem na wiecznych wakacjach. Wiąże się bowiem z odpowiedzialnością za drugiego człowieka, dbaniem o jego potrzeby oraz szybkim reagowaniem na nieprzewidziane sytuacje. Kończąc studia turystyka i rekreacja trzeba mieć zawodowe marzenia, ale jednocześnie cieszyć się nawet najmniejszymi sukcesami. Pełną satysfakcję osiąga się dopiero wtedy, gdy powierzona grupa osób bezpiecznie zakończy swój turnus. Mimo że identyfikacja z zawodem przydaje się w każdej profesji, branża turystyczna wymaga jej szczególnie. Pracując w niej, trzeba lubić ludzi oraz nastawić się na częstą nieobecność w domu.

Czas na turystykę

Współczesna turystyka jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Staje się coraz bardziej odporna na kryzysy finansowe. Długie i droższe wyjazdy zawsze można zamienić na krótsze wyprawy, które mniej obciążają domowy budżet. Wybierając studia turystyka i rekreacja można liczyć na wiele atrakcyjnych ofert pracy. Nie są to wyłącznie zajęcia, połączone z biurami podróży. Osoba nieco bardziej doświadczona może świadczyć usługi jako rezydent w konkretnym kraju. Wymagana jest dobra znajomość języka wybranego państwa oraz sprawność w organizowaniu wycieczki na terenie tego kraju. Coraz częściej specjaliści od ruchu turystycznego znajdują pracę także w Polsce. Sprzyjają temu różne prywatne inicjatywy jak agroturystyka.

Studia turystyka i rekreacja a polska rzeczywistość

Doświadczenia innych krajów pokazują, że w obsługę ruchu turystycznego może się włączyć prawie każdy. Począwszy od hotelarza po osobę, prowadzącą restaurację z lokalnymi potrawami. Jeśli całość ma wyglądać profesjonalnie, potrzebne jest zarządzanie osobą, która wie, jak wykorzystać potencjał konkretnego miejsca. Polska turystyka powoli dociera do obszarów, które wcześniej nie były postrzegane jako atrakcyjne turystycznie. Jesteśmy w stanie stworzyć zupełnie odrębny model podróżowania, polegający również na angażowaniu lokalnej społeczności. Do grona beneficjentów warto włączyć przedstawicieli różnych zawodów i zamiłowań. Wiele zależy od zapotrzebowania samych turystów, ale przede wszystkim inwencji osoby, która turystyką zajmuje się zawodowo.

Studia z zakresu turystyki i rekreacji otwierają wiele perspektyw. Sprzyja temu spora rywalizacja pomiędzy hotelami, pensjonatami, miejscowościami, regionami oraz poszczególnymi krajami. Wszystko to sprawia, że prawdziwy specjalista od ruchu turystycznego jest coraz bardziej w cenie.

Poprzedni artykułPlecak turystyczny – jaki wybrać na wypad w góry?
Następny artykułWiosna największą atrakcją Japonii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj