Plecak turystyczny – jaki wybrać na wypad w góry?

Nawet na krótki spacer po górach trzeba zabrać ze sobą kilka najpotrzebniejszych rzeczy. Termos, kurtkę, mapę i portfel najwygodniej spakować do plecaka. Modele miejskie nie najlepiej sprawdzają się podczas aktywności fizycznej, więc lepiej postawić na plecak turystyczny. Podpowiadamy, co brać pod uwagę podczas jego wyboru!

Przemyśl swoje potrzeby

Plecak to jeden z najważniejszych elementów górskiego ekwipunku. Podobnie jak buty, źle dopasowany potrafi mocno dać się we znaki, więc warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego modelu. W góry jedziemy przecież wypoczywać i podziwiać piękne widoki, a nie martwić się bólem kręgosłupa czy otartymi ramionami. Bardzo ważne jest dopasowanie pojemności plecaka i systemu nośnego do indywidualnych potrzeb oraz długości trekkingów. Duży model ze stelażem to konieczność podczas długiej wyprawy, ale w przypadku kilkugodzinnej wycieczki może ważyć więcej niż cała jego zawartość.

Plecak na krótki wypad

Na jednodniowe wycieczki w góry zabiera się tylko kilka najważniejszych rzeczy, takich jak termos, kanapki, mapa i kurtka przeciwdeszczowa. Wszystko to bez problemu mieści się w poręcznym plecaku o pojemności 20–30 litrów. Szerokie szelki to podstawa, ale przy małym obciążeniu rozbudowany system nośny nie jest konieczny. Małe plecaki nie zawsze posiadają więc szeroki pas biodrowy czy stelaż. Podczas wędrówek przydaje się jednak efektywna wentylacja pleców, która może mieć formę wyprofilowanej gąbki lub siatki dystansującej. Warto też zwrócić uwagę na podział wnętrza, choć preferencje mogą się tu znacznie różnić. Niektórzy wolą plecaki z jedną dużą komorą, inni większą liczbę przegródek i kieszeni.

Plecak na kilka dni w górach

Weekendowe i kilkudniowe wypady w góry wymagają poważniejszych przygotowań. Optymalna pojemność plecaka będzie tu zależy od tego, gdzie planujemy jeść i spać. 30–40-litrowy model to dobre rozwiązanie w przypadku noclegów z pościelą i posiłków w schronisku. Jeśli jednak w plecaku musi się zmieścić śpiwór i prowiant na kilka dni, lepiej celować w pojemność w okolicach 50 litrów. Ekwipunek na kilka dni jest już dosyć ciężki, więc przydaje się bardziej rozbudowany system nośny, który powinien posiadać szerokie szelki, pas biodrowy i pas piersiowy. Takie rozwiązanie pozwala odciążyć plecy, przenieść część wagi na biodra i ustabilizować plecak. Średniej pojemności modele mają bardziej rozbudowany podział wnętrza, najczęściej z klapą i kieszeniami bocznymi. Najczęściej występuje w nich również stelaż.

Towarzysz długich wypraw

Ekwipunek na długie wyprawy zajmuje sporo miejsca i dużo waży, zwłaszcza jeśli planujemy spać pod namiotem. W takich sytuacjach niezbędny jest model o pojemności 60 litrów lub większy. Wielodniowa wędrówka po górach to nie przelewki, więc każdy detal plecaka powinien być dokładnie przemyślany. Rozbudowany system nośny ze stelażem musi posiadać solidny pas biodrowy, który przejmie część obciążenia. Ważne jest odpowiednie wyprofilowanie i dopasowanie do sylwetki, więc warto się rozejrzeć za modelem dopasowanym do płci użytkownika. W modelach na dłuższe wyprawy zazwyczaj występuje klapa, większa ilość kieszeni i dwie wewnętrzne komory otwierane niezależnie od siebie. Większość plecaków posiada również pasy kompresyjne lub paski do doczepiania dodatkowych kieszeni, co umożliwia dopasowanie pojemności do potrzeb konkretnego wyjazdu.

To również jest ważne

Plecak do górskich wędrówek powinien być wykonany z trwałego i odpornego na rozdarcia materiału. Jednym z najlepszych rozwiązań jest powlekana teflonem Cordura, która niestety do tanich nie należy. Ważne są również solidne zamki i szwy, bo zdarza się, że wnętrze jest wypakowane do granic możliwości. W górach pogoda bywa zmienna, więc często przydaje się ściągany, wodoodporny pokrowiec. Wygodnym rozwiązaniem jest plecak kompatybilny z systemem nawadniania – w specjalnej kieszeni umieszcza się bukłak z wodą, aby uzupełniać płyny korzystając z poręcznej rurki.

Szukasz plecaka na kolejną wyprawę w góry? Koniecznie sprawdź ofertę sklepiguana.pl.

Zdjęcia: unsplash.com, sklepiguana.pl

Poprzedni artykułWakacyjne kolonie i obozy na Bałtykiem
Następny artykułStudia turystyka i rekreacja, czyli przyjemne z pożytecznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj