Wakacyjne kolonie i obozy na Bałtykiem

Zanim się nie obejrzymy, a sezon wakacyjny będzie w pełni. Zdają sobie z tego sprawę biura podróży, które coraz aktywniej podrzucają nam swoje oferty. My natomiast chcielibyśmy się podzielić paroma refleksjami dotyczącymi wypoczynku dla dzieci, a ściślej, refleksjami na temat kolonii i obozów organizowanych w atrakcyjnie turystycznie regionach kraju.

Jeżeli ktoś pierwszy raz planuje wysłać dziecko na kolonie, a ma o tym takie wyobrażenie jak z czasów, kiedy sam jeździł na podobne imprezy, czyli jakieś 20-30 lat temu, to z pewnością będzie zaskoczony tym, jak wiele w tej kwestii się zmieniło. Czasy przesiadywania na plaży i lepienia zamków z piasku minęły. Dzisiaj kolonie często przypominają sportowe zgrupowania z profesjonalną kadrą i zapleczem, które realizują bardziej dalekosiężne cele, aniżeli zabezpieczenie dzieci przed wakacyjną nudą. Dzisiaj są to sportowe campy, które rozwijają sprawność fizyczną, hartują ducha, uczą zdrowego współzawodnictwa oraz pracy w grupie.

O tym jak ważne jest zapewnienie kreatywnych zajęć ruchowych wiemy już chyba wszyscy. Letnie miesiące w połączeniu z wodą i słońcem to jeden z najlepszych przepisów na aktywny wypoczynek, który jednocześnie pozwoli wyładować niespożytą dziecięcą energię i korzystnie wpłynie na rozwój naszych pociech. Dzieci mają niezwykłą łatwość w nauce przez zabawę, dlatego profilowane kolonie
i obozy cieszą się coraz większym powodzeniem. Skończyły się już czasy organizowania wyjazdów
do lasu, do komarów, gdzie atrakcją była wieczorna dyskoteka pod wiatą i obgadywanie koleżanek.

Dla kogo są kolonie?

Zwykłe kolonie i obozy organizowane są dla dzieci i młodzieży od 7 do 17 roku życia. Dobrze zorganizowany program nie będzie skłaniał do wycofywania się tych nieśmiałych i da zajęcie tym bardziej wymagającym. Będzie na tyle bogaty i elastyczny, że nawet w deszcz dzieci nie będą się nudzić, bo wiadomo, co się wtedy może wydarzyć… może “powiać” nudą.

Dlaczego warto wybrać kolonie?

A czy warto wyprawić dziecko na taką przygodę, tak same, bez mamy i taty?

Na pewno tak. To świetny sposób na kolejny krok w samodzielność. Przez tydzień czy dwa nasza pociecha będzie zaopiekowana przez dorosłych, ale będzie budować własne relacje z rówieśnikami
w pokoju i w grupie. Nauczy się korzystać wraz innymi ze wspólnej przestrzeni przez całą dobę.

Standard letnich zajęć bardzo się podniósł. Nie szczędzi się środków na budowanie nowoczesnych obiektów, ze schudną bazą noclegową. Zajęcia sportowe są coraz ciekawsze, organizowane przez fachową kadrę, która ma do dyspozycji dobrej klasy sprzęt.
Coraz popularniejsze są również tematyczne półkolonie dla przedszkolaków, które zapewniają opiekę podczas wakacyjnej przerwy.

Nie da się zauważyć znacznej zmiany w wyżywieniu na koloniach. Nie ma już starych stołówek serwujących dwie parówki na śniadanie i takie samo danie dla wszystkich w ramach obiadokolacji.
Standardem są obecnie bufety szwedzkie pełne świeżych warzyw i owoców oraz dań przygotowywanych przez certyfikowane cateringi.

Dlaczego żeglowanie?

Warto zwrócić uwagę na to co w temacie obozów i kolonii dzieje się nad polskim morzem. Nad Bałtykiem znajdziemy bogatą ofertę obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży. Żeglowania nie nauczymy się w szkolnej ławce, a jest to coś co otwiera drzwi do nowych przygód, niezapomnianych przeżyć i poczucia wolności. Kiedy jako dziecko opanowujemy sztukę prowadzenia łódki ćwiczymy swój charakter, budujemy pewność siebie i zaufanie do innych. Uczymy się szanować naturę i współgrać z jej żywiołami. Poznajemy swoje możliwości i powiększamy je z każdym treningiem. Dlatego późniejsze radzenie sobie z problemami jest łatwiejsze i mniej stresujące, bo potrafimy zadbać o siebie i współpracować z innymi. Poza tym jest to dobra okazja, aby wyrobić patent żeglarski lub przynajmniej coś w tym kierunku zacząć robić.

Na koniec jedna mała uwaga. Przeglądając oferty zwróćmy uwagę na rozbudowany program. Najlepsze są te, które zabezpieczają się z ofertą na wypadek brzydkiej pogody i organizują wtedy zajęcia alternatywne np. zajęcia taneczne, zajęcia sportowe na hali lub zajęcia na basenie.

Poprzedni artykułFerie zimowe w Ustroniu – co robić?
Następny artykułPlecak turystyczny – jaki wybrać na wypad w góry?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj