Ojcowski Park Narodowy – gdzie warto zajrzeć?

Nie trzeba opuszczać kraju w poszukiwaniu malowniczych krajobrazów, ciekawych miejsc i unikalnych atrakcji. W Polsce jest wiele destynacji, które warto odwiedzić, nie brakuje zabytków, niezwykłej architektury, ośrodków kulturowych i centrów rozrywki. Faunę i florę podziwiać możemy w parkach narodowych, gdzie czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki. Dzika natura jest dokładnie tym, czego potrzebuje każdy z nas, aby móc poprawić swoje samopoczucie i zdrowie. Jednym z godnych polecenia miejsc będzie Ojcowski Park Narodowy, który skrywa wielorakie niespodzianki.

Co ciekawego czeka na nas w Ojcowskim Parku Narodowym?

Zamiast tracić setki tysięcy złotych na zagraniczne wycieczki do obleganych przez tłumy miejscowości turystycznych, warto skierować swoją uwagę na coś bardziej unikalnego, bliskiemu sercu. Kto nie lubi spędzać wolnego czasu na łonie natury, będąc otoczonym malowniczymi krajobrazami? Jest to prawdziwa rozkosz zarówno dla duszy, jak i ciała. Świetną opcją będzie wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie warto wybrać się całą rodziną, łącznie z dziećmi. Pomimo tego, że jest to najmniejszy park narodowy w naszym kraju, obfituje w przeróżne atrakcje. Nie ma wobec tego mowy o nudzie. Jest naprawdę wiele miejsc, do których wręcz trzeba się udać, a przy dłuższym pobycie warto do maksimum wykorzystać dostępny czas. Stosunkowo niewielka powierzchnia przekłada się na dużą wygodę, gdyż praktycznie wszędzie mamy blisko – oprócz pieszych wędrówek można też zdecydować się na wypożyczenie sprzętu rowerowego, co z pewnością będzie świetną zabawą.

Nie trzeba nawet wyjeżdżać w góry, aby podziwiać przeróżne skałki, bo Ojcowski Park Narodowy wręcz w nie obfituje. Nie są to jednak zwykłe głazy, ale legendarne skały, które mają swoją historię. Duże wrażenie zrobi na każdym Maczuga Herkulesa, która stanowi jedną z flagowych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego. Ma ona aż 25 metrów wysokości. Dalej są ciekawe bramy kamienne – Krakowska i Bolechowicka. Co ciekawe, te potężne bloki skalne pochodzą z drugiego okresu ery mezozoicznej i mają kilkanaście metrów wysokości. Mówi się, że cały czas przybliżają się do siebie i za x czasu mogą całkowicie się połączyć, przez co brama zostanie zamknięta i nie będzie już przez nią przejścia. Jeśli ktoś lubi się wspinać, to z pewnością nie będzie zawiedziony trzydziestometrowymi filarami kamiennymi w postaci Bramy Bolechowickiej, a idąc dalej szlakiem, można podziwiać przepiękny wodospad.

Moc atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego

Ojcowski Park Narodowy słynie z Zamku Pieskowa Skała, który został odnowiony, przez co jeszcze bardziej urzeka swoim pięknem. Wejście na sam dziedziniec jest całkowicie darmowe, ale jeśli chcemy eksplorować też jego wnętrze, trzeba będzie kupić bilet. Panoramę na ogrody zamkowe można podziwiać bezpłatnie z tarasu widokowego. Dalej mieści się Zamek w Ojcowie, po którym już niewiele zostało, ale mamy makietę tego, jak wyglądał za czasów swojej świetności. Kolejną atrakcją będą liczne jaskinie, na terenie parku znajduje się ich aż 700, ale jako turyści możemy zwiedzić wyłącznie dwie – Jaskinię Łokietka i Jaskinię Ciemną. Znanym miejscem w Ojcowskim Parku Narodowym jest Grota Łokietka, której nazwa wiąże się z legendą o Władysławie Łokietku, o której opowie nam na miejscu przewodnik. Mamy też Jaskinię Ciemną, do której wchodzi się ze świeczkami. W jej wnętrzu cały czas trwają prace archeologiczne.

Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym, nie można pominąć Jaskini Nietoperzowej. Warto też wiedzieć, że w parku tym zamieszkuje aż 19 z 27 gatunków nietoperzy. Ta jaskinia bardzo często pełni funkcję planu filmowego, znaleziono w niej duże ilości szczątków tych zwierząt. Jaskinia Wierzchowska również będzie warta odwiedzenia, ma ponad 700 metrów długości, a jej zwiedzanie zajmuje nie więcej niż godzinę. Obowiązkowo na liście miejsc do odwiedzenia powinny znaleźć się następujące pozycje: Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Boroniówka Osada Młynarska, Punkt widokowy na skałce Jonaszówka, Góra Koronna, Pstrąg Ojcowski.

______________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

Poprzedni artykułNiezwykła dolina w Karkonoszach
Następny artykułKomu przysługuje odszkodowanie za odwołany lot?

1 KOMENTARZ

  1. Jedno z miejsc gdzie jeszcze nie byłem a od lat mam je na liście gdzie trzeba choć raz się pojawić. Przepiękne miejsca i widoki wydają się na każdej fotce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj