Pod względem ilości obsługiwanych pasażerów oraz przepustowości Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice jest drugim po Lotnisku Chopina w Warszawie portem lotniczym w Polsce. Podjęte zostały kroki mające na celu rozwój tego miejsca.
Inwestycje w Balicach zwiększą przepustowość lotniska
O potrzebie rozbudowy infrastruktury w Balicach mówiono już od dawna. Odkąd bowiem lotnisko zaczęło na szeroką skalę obsługiwać loty pasażerskie, stało się jasne, że jest to konieczność. Rok 2000 został zamknięty wynikiem ponad 517 tys. obsłużonych pasażerów. Zaledwie 8 lat później było ich już ok. 7 mln, a w 2019 r. ponad 8,4 mln. W celu poprawy jakości świadczonych usług stworzony został „Plan Generalny Lotniska Kraków/Balice”, w którego ramach zostanie m.in. przeprowadzona modernizacja terminala pasażerskiego oraz wybudowany nowy pas startowy. Całe przedsięwzięcie ma kosztować 1-1,5 mld zł. Docelowa przepustowość, jaką ma osiągnąć port lotniczy w Balicach, wynosi 12 mln pasażerów – plan zakłada, że nastąpi to w 2036 r. Zmodernizowane lotnisko będzie przystosowane do uruchomienia wielu nowych połączeń, co bez wątpienia przełoży się na bardziej intensywny ruch.
Powiększą się zasoby parkingowe lotniska w Balicach
Wraz z przebudową portu lotniczego zwiększone zostaną również zasoby parkingowe. Jest to niezbędne do tego, aby lotnisko mogło sprawnie obsługiwać stale rosnącą liczbę pasażerów. Co w tym obszarze oferuje obecnie lotnisko Kraków Balice? Parking podziemny obsługiwany przez firmę Interparking Polska Sp. z o.o. to jedno z najlepszych udogodnień dostępnych dla podróżnych. Na parking ten składa się ok. 450 miejsc – stosownej rezerwacji można dokonać przez internet. Cena usługi zależy m.in. od tego, jak długo samochód będzie pozostawał na parkingu. Warto wyrobić sobie kartę Pcard gwarantującą niższe stawki. Podziemne parkingi na lotniskach okazują się doskonałym rozwiązaniem. Nie należy więc wykluczyć, że i w Balicach powstanie ich w niedalekiej przyszłości więcej.