Nieco mniej oczywiste miejsca na mapie Anglii

Gdy myślimy o wartych odwiedzenia miejscach w kraju Szekspira, niemal odruchowo przychodzi nam na myśl Pałac Buckingham czy Muzeum Madame Tussaud. Jednak to niejedyne, co może zaoferować ten wyspiarski region Europy.

Na południu kraju, znajduje się portowe miasto Southampton. Zresztą jest to jeden z bardziej znaczących pod tym kątem miejsc, w skali całego kraju. Najlepiej chyba będzie o tym świadczył fakt, że to właśnie stąd takie sławy wśród okrętów jak Queen Mary, a także Queen Elizabeth. Obecnie szacuje się, że cały tamtejszy dystrykt zamieszkiwany jest w sumie przez ponad ćwierć miliona ludzi. W ramach ciekawostki można dodać, że jednym z miast partnerskich jest…Kalisz. Co do interesujących pod kątem turystycznym miejsc na mapie, nie ma ich tak mało, jak być może można się spodziewać. Najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest Tudor House. Pod tą nazwą kryje się najważniejszy pod kątem historycznego dziedzictwa budynek. Zlokalizowany jest niemal w samym centrum tamtejszego Starego Miasta. Wybudowano go w końcówce piętnastego stulecia. Zwiedzanie daje nam niesamowitą możliwość, by odkryć dzieje mieszkańców, jak i samego miasta, na przestrzeni tych już kilkuset lat.

Obierając kierunek na nieco tylko na północ, uda nam się natrafić na Bristol. Jest to w sumie szóste miasto w całej Anglii pod względem wielkości. Początków regularnego osadnictwa na właśnie tych terenach, sięgają nawet czasów prehistorycznych. W epoce średniowiecznej znalazł się z kolei pod rządami Normanów. W czasach nieco nam bliższych, to czterystutysięczne obecnie miasto, znane było głównie z niezbyt chlubnego centrum handlu niewolnikami. W czasach II wojnach światowej Bristol ucierpiał z kolei na skutek bombardowań. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta, także pod kątem kulturalnym, jest teatr Theatre Royal. Jest to najdłużej działający teatr w całej Wielkiej Brytanii. Widzowie mogli cieszyć się oglądaniem pierwszych przedstawień już w drugiej połowie lat 60, XVIII stulecia.

Zdarzyło się już w tym tekście pisać o miastach z południa Anglii. Czas zatem na takie, które znajduje się niemal na drugim końcu mapy tego kraju. Mowa tu o Leeds. Może się ono pochwalić mianem centrum handlu, który rozkwitł na tych terenach szczególnie w czasach wieków średnich. Z perspektywy zwiedzania, warto byłoby zwrócić uwagę choćby na Katedrę św. Anny. Została ona zbudowana zgodnie z założeniami neogotyku. W przeciwieństwie do wielu innych świątyń w Anglii ta należy do kościoła katolickiego.

Wybierając ten właśnie kierunek, zapewne przedtem nie obejdzie się bez wizyty w kantorze. Chyba że posiadamy już pewną sumę w tej walucie. W takim przypadku dobrze będzie sprawdzić, czy wszystkie posiadane banknoty nadal są w obiegu. Gdyby tak nie było, najprostszym wyjściem będzie ich wymiana właśnie w którymś z kantorów.

Jeśli w swoich zasobach posiadasz wycofane funty brytyjskie i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest  firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuję misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.

Poprzedni artykułDawne waluty Starego Kontynentu: Marka niemiecka
Następny artykułSzkoła FunSurf – windsurfing na najwyższym poziomie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj