Perła północnej Afryki – Tunezja

Tunezja to kraj niezwykłych kontrastów, które łatwo dostrzec na każdym kroku. Przeszłość nierozerwalnie splata się w nim z przyszłością, a na przestrzeni zaledwie kilku kilometrów można spotkać nowoczesny kompleks wypoczynkowy taki jak Port El Kantaoui i malutką, jakby zastygłą w czasie miejscowość typu Hergla. Na wakacje do Tunezji przyjeżdżają zamożni miłośnicy całonocnych imprez, turyści kochający antyczne budowle, amatorzy sportów wodnych oraz ci, którzy nie wyobrażają sobie wyprawy do Afryki bez kontaktu z mieszkańcami, ich kulturą i tradycją.

Szlakiem zabytków północy

Wiele osób spędzających urlop w Tunezji decyduje się na przyjazd na północ, do stolicy państwa. Tunis liczy ponad 3000 lat, a jego największą atrakcją jest stara część, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – medyna. Składa się na nią labirynt korytarzy, wąskich uliczek i zadaszonych tuneli, natomiast strategiczne miejsce zajmuje olbrzymi Meczet Oliwny, znany także jako Wielki Meczet Az-Zajtuna. To najstarsze sanktuarium muzułmańskie w mieście, a zarazem jedyny meczet Tunisu, do którego mogą wejść niemuzułmanie (w określonych godzinach).

Przy okazji wizyty w stolicy warto zwiedzić Muzeum Narodowe Bardo. Wśród eksponatów znajduje się najpiękniejsza na świecie kolekcja rzymskich mozaik. Wystawy dzielą się na kilka działów (m.in. zabytki kultury punickiej, greckiej, chrześcijańskiej, arabskiej), a zobaczenie ich wszystkich zajmuje kilka godzin.

Co roku tysiące ludzi wybiera się na przedmieścia Tunisu – do Kartaginy. Niegdyś była jedną z najsłynniejszych osad Fenicjan i Cesarstwa Rzymskiego w Afryce, a dziś jej teren pokrywają starożytne ruiny. Podobnie jak medyna, zostały dodane do Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Szlakiem palmowych oaz

Mimo że północ Tunezji przyciąga bogactwem zabytków, infrastruktura turystyczna skupia się głównie wokół nadmorskich kurortów. Urlopowicze tłumnie przyjeżdżają m.in. do Mahdii, skuszeni falami idealnymi do windsurfingu, a także odwiedzają Tabarkę czy Hammamet, żeby ponurkować. Z kolei środkową część kraju obierają sobie na cel osoby, dla których Afryka to przede wszystkim pustynny piasek. Przemierzają Wyżynę Tunezyjską, podziwiają góry Atlasu Saharyjskiego, delektując się ciszą i spokojem przestrzeni, tak innych od tętniącej życiem i przepychem północy.

Ok. 70 km na południowy zachód od Al-Kaf rozciąga się unikalna formacja skalna o nazwie La Table de Jugurtha. Przypominające stół wzniesienie to stały element pocztówek i folderów reklamujących ten rejon. Na wysokości ponad 1200 m n.p.m. znajdują się pozostałości ruin bizantyjskiej fortecy.

W centralnej części Tunezji pośród palmowych oaz mieści się największy ośrodek handlowy i komunikacyjny regionu – Kafsa. Jego serce oplatają charakterystyczne różowe mury, a do głównych atrakcji zaliczają się baseny rzymskie oraz doskonale widoczny z daleka Wielki Meczet.

Ci, którzy chcieliby zobaczyć naprawdę imponującą oazę, powinni udać się jeszcze niżej na południe, do stolicy gubernatorstwa Tauzar. Noszącą tę samą nazwę miejscowość porasta ponad 200 tysięcy palm daktylowych, tworzących naturalną barierę od dwóch szottów.

Szlakiem piasku i wydm

Północ Tunezji to wysoce zurbanizowany, bogaty w kurorty turystyczne obszar, z kolei południe to spalona słońcem, nieprzyjazna Afryka, gdzieniegdzie ozdobiona oazami. Osoby, które chcą poczuć klimat największej i najsłynniejszej pustyni świata, przyjeżdżają do Douz. Nazywane Bramą lub Wrotami Sahary, kiedyś było przystankiem na transsaharyjskim szlaku karawanowym, a dziś to oryginalny ośrodek turystyczny. A jednocześnie świetny punkt wypadowy na wycieczki w głąb pustyni – zarówno krótkie, trwające kilka godzin, jak i kilku- czy kilkunastodniowe safari na wielbłądach.

Jeśli ktoś odwiedzi Douz w zimie, będzie miał okazję uczestniczyć w wielkim święcie z tańcami i degustacją pustynnej pizzy oraz berberyjskiego chleba. Międzynarodowy Festiwal Sahary to roztańczone wydarzenie, podczas którego uczestnicy zapoznają się z kulturą mieszkańców krainy piasku.

Wakacje życia w Tunezji

Z każdym rokiem przybywa osób planujących zwiedzanie Tunezji. Rosnące zainteresowanie budzi już nie tylko stolica czy większe miasta (w tym Sousse, Hammamet czy Nabul), lecz również mniej znane, odleglejsze kierunki. Owa ciekawość nie umyka uwadze biur podróży, które w odpowiedzi na oczekiwania klientów poszerzają ofertę o wycieczki w ten rejon świata. Urlopowicze pragnący ujrzeć krajobrazy Sahary czy Kartaginę mają możliwość rezerwacji wycieczki np. w biurze https://www.coraltravel.pl/wakacje/tunezja/. Firma może się pochwalić 27-letnim stażem na rynku, dzięki któremu należy do ścisłej czołówki w branży turystycznej.

Bez wątpienia Tunezja należy do najpiękniejszych krajów północnej Afryki. Poza urodą jej pejzaży wczasowiczów przyciągają imponujące zabytki, doskonałe warunki do plażowania, pewność ładnej pogody w trakcie wypoczynku, a także rozbudowana baza noclegowa. Wszystko to składa się na gwarancję udanego pobytu, na który decyduje się coraz więcej turystów.

Poprzedni artykułWyjazd dla seniorów – ciekawe kierunki
Następny artykułFerie zimowe w Ustroniu – co robić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj