Czy warto studiować iberystykę?

Poszukując swojej drogi zawodowej, wielu studentów ogląda się za kierunkami studiów, które nie są nadzwyczaj popularne, ale mimo to dają sporo możliwości rozwoju. Jednym z nich jest iberystyka. Czym jest, jakie daje możliwości i dla kogo będzie idealną drogą kształcenia? Przekonajmy się!

Czym jest iberystyka i czego nas nauczy?

Iberystyka to jeden z kierunków filologicznych, na którym uczymy się biegłego posługiwania się językiem hiszpańskim. W trakcie studiów omawiana jest gramatyka, składnia czy pisownia w języku hiszpańskim, ale również historia tego języka, kultura i literatura Hiszpanii oraz innych krajów posługujących się tym językiem. Studenci biorą również udział w zajęciach z łaciny i filozofii.

Dla kogo będą to odpowiednie studia?

Iberystyka to kierunek studiów, który wymaga uczenia się nie tylko języka hiszpańskiego, ale często również drugiego języka romańskiego. Są to więc studia, na których poradzą sobie przede wszystkim osoby nie mające problemu z przyswajaniem nowej wiedzy językowej. To kierunek humanistyczny, który wymaga czytania sporej ilości literatury, dlatego umysły typowo ścisłe mogą mieć problemy z jego ukończeniem. Iberystyka jest wprost wymarzoną propozycją dla osób interesujących się krajami hiszpańskojęzycznymi i planującymi wyjazd do jednego z nich.

Specjalizacje studiów – co warto o nich wiedzieć?

Studenci decydujący się na wybór iberystyki mają możliwości wyboru spośród wielu specjalizacji. Do niedawna była to głównie specjalizacja pedagogiczna, która umożliwia podjęcie pracy w charakterze nauczyciela w szkołach podstawowych, średnich oraz językowych, a także translatorska, dzięki której można było przygotować się do pracy tłumacza. Obecnie studenci mają możliwość wyboru spośród specjalizacji skupiających się na języku hiszpańskim w turystyce lub biznesie, dzięki czemu wachlarz ich możliwości zawodowych staje się znacznie szerszy.

Jakie perspektywy zawodowe daje ukończenie iberystyki?

Wydawać by się mogło, że doskonała znajomość języka hiszpańskiego nie daje zbyt wielu perspektyw zawodowych. Nic bardziej mylnego! Językiem tym nie posługują się wszakże tylko mieszkańcy Hiszpanii, ale także niemal całej Ameryki Południowej oraz Ameryki Łacińskiej, co już samo w sobie daje nowe możliwości. Ponadto osoby, które ukończyły iberystykę, mogą realizować się w wielu różnych dziedzinach. Przede wszystkim jako nauczyciele oraz tłumacze. Spora część osób znajduje również zatrudnienie w mediach.

To jednak nie wszystko – warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że na polskim rynku działa obecnie wiele pochodzących z Hiszpanii firm. Przykładem może być choćby bank Santander. Chętnie zatrudniają one osoby ze znajomością języka hiszpańskiego. Iberystyka przydaje się również jeśli zamierzamy pracować w branży turystycznej.

Podsumowując, iberystyka to kierunek studiów dla osób, które lubią poznawać języki obce, a jednocześnie nie chcą iść utartą drogą zawodową. To studia, które dają wiele możliwości rozwoju, a przy tym potrafią być bardzo satysfakcjonujące. Szczególnie polecane są osobom zakochanym w kulturze Hiszpanii lub krajów hiszpańskojęzycznych. Warto jednak pamiętać, że wiążą się z koniecznością intensywnej nauki języka, dlatego też powinny decydować się na nie przede wszystkim osoby, które są uzdolnione humanistycznie i językowo.

Poprzedni artykułSPA & Wellness w luksusowym hotelu
Następny artykułSzlaki skiturowe w Polsce dla początkujących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj