Jachty wykorzystywane są do uprawiania sportu, do celów szkoleniowych, a także reprezentacyjnych, jednak wybór odpowiedniego żagla nie należy do najłatwiejszych. Na rynku znajduje się ich naprawdę dużo. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zagłębienie się w ten temat jest bardzo skomplikowane i zajęłoby mnóstwo czasu. Okazuje się, że jeśli odpowiednio usystematyzujemy wiedzę, to będzie ona znacznie bardziej przyswajalna.
Czym jest żagiel?
Żagiel jest rodzajem pędnika wiatrowego, który to stosowany jest do napędzania żaglowców, jachtów, a także wielu innych pojazdów, utrzymujących się na wodzie. Właściwie jest to płat tkaniny, który jest odpowiednio ukształtowany i rozpięty na omasztowaniu jednostek żaglowych. Jego głównym zadaniem jest wytworzenie specjalnej siły aerodynamicznej, dzięki której możliwe jest napędzanie jednostki. Co ciekawe, prędkość i kierunek jachtu nie jest zależny tylko i wyłącznie od wiatru, należy zwrócić także uwagę na kształt i powierzchnie żagla.
Jakie rodzaje żagli wyróżniamy?
Żagle do jachtów nie mają skomplikowanej budowy, jednakże wyróżniamy dość dużo ich rodzajów, o których należy posiadać podstawowe informacje, aby móc podjąć decyzję co do wyboru. Wyróżniamy żagle podstawowe, na wiatry pełne, a także sztormowe. Każde z nich nieznacznie różnią się od siebie.
Żagle podstawowe
Jeśli chodzi o podstawowe żagle, możemy do nich zaliczyć grot, fok, genua, bezan i kliwer. Ten pierwszy jest zdecydowanie najważniejszy ze wszystkich i to właśnie on jest głównym napędem jednostki. Grot stawiany jest prawie przy wszystkich kursach względem wiatru, a także przy każdej sile tego zjawiska.
Fok jest uważany za drugi, co do ważności, żagiel na jachcie. Jest równie często spotkanym żaglem przednim, który wykonany jest z takiego samego materiału, co grot, który zamocowany jest na sztagu. Dzięki niemu możliwe jest łatwiejsze skręcanie dziobem od linii wiatru, co nazywa się „odpadaniem”.
Genua jest zamiennikiem foka, tylko posiada większą powierzchnie. Bezan jest tylnym żaglem, który znajduje się przy rufie, wyróżnia się tym, że jest znacznie bardziej płaski od grota. Kliwer natomiast zaliczany jest do sztaksli przednich, które mają wysoko uniesiony róg halsowy.
Żagle na wiatry pełne
Wiatr pełny to wiatr, który wieje prosto od strony rufy. Co ciekawe, nie jest to najbardziej korzystny kierunek wiatru. Wśród żagli na wiatry pełne wyróżniamy spinaker i genaker. Ten pierwszy jest ogromny, wykorzystuje się go przy żegludze pełnymi kursami. Aby postawić spinakera, należy wcześniej zrzucić inne żagle. Genaker natomiast łączy cechy genuy i spinakera.
Żagle sztormowe
Sztormowe żagle do jachtów są żaglami o mniejszej powierzchni. Zakładane są przede wszystkim w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami silnego wiatru. Możemy do nich zaliczyć trajsel i fok sztormowy. Ten pierwszy zastępuje grota właśnie w przypadku porywistych powiewów powietrza. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że jego powierzchnia jest znacznie mniejsza i nie posiada listew. Fok sztormowy jest mniejszy niż regularny fok i co ważne- wykonany jest z bardziej wytrzymałego materiału.